Продавець Tepline.com.ua — сертифіковані димоходи та опалювальна техніка розвиває свій бізнес на Prom.ua 7 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
492 відгуків
+380 (63) 217-35-72
+380 (98) 217-35-72
+380 (95) 618-40-80
вул. Київська, 77, 10001, Житомир, Україна
Tepline.com.ua — надійний інтернет-магазин димоходів та опалювальної техніки
Залишити відгук

Димоходи з нержавіючої сталі

Димоходи з нержавіючої сталі

Все про димоходи з нержавіючої сталі

 

Багато хто мріє про власний комфортний будинок в затишному місці. Щоб цього досягти, особливо в холодну пору року, потрібно облаштувати систему опалення. Зараз, у зв'язку зі складною економічною ситуацією в країні, все більшої популярності набирають котли, каміни, печі, які працюють не тільки на газоподібному, а й на твердому або рідкому паливі. Важливу деталь в установці такого опалювального обладнання відіграють димоходи.

 

Що собою представляє димохід?

 

Це вертикальна кругла, квадратна або прямокутна труба, що кріпиться до стіни та даху будинку. Її основне завдання — видалення з приміщення продуктів згорання від опалювального обладнання. Наявність димоходу обов'язково, оскільки він забезпечує безпечне виведення диму та відсутність забруднення в приміщенні.

 

 

Чому краще вибрати димар з нержавіючої сталі?

 

На сьогодні найпопулярнішими, та мають найбільший попит на ринку будівельних матеріалів — димарі з нержавіючої сталі. З огляду на українські погодні умови, коли температура може змінюватися дуже швидко, як в сонячну, так і в дощову сторону, такий димар просто незамінний. Перевагою таких труб є їх стійкість до вологи та до різких змін температури. Завдяки круглому перетину та гладкості внутрішньої поверхні дим не затримується, димохід має чудову тягу, на стінках не з'являється сажа та їдкі випаровування. Нові технології дозволяють з'єднувати труби між собою настільки міцно та чітко, що з боку це виглядає як єдине ціле. Підгонка йде в міліметрах і саме це забезпечує хорошу герметизацію з'єднання та відповідно безпеку. У поєднанні з різними деталями та утеплювачами така труба може прослужити дуже довго.

 

Висока пожежна стійкість — напевно, найголовніший критерій вибору саме цього матеріалу.
Довгий термін роботи — немає потреби в постійній заміні труб. Гарантія на довготривалу роботу від заводу 10 років.
Великий спектр застосування — від звичайної вентиляції до складних конструкцій з високою температурою димових газів.
Стійкість до корозії — температура та погодні умови не мають значення.
Круглий перетин і гладкість внутрішньої стінки забезпечує хорошу тягу та дозволяє рідше проводити чистку труби.
Легкий монтаж та можливість самостійно встановити або замінити будь-яку деталь не звертаючись за допомогою до майстра.

 

 

Основні елементи та їх призначення

 

Однією з особливостей такого типу димарів є їх модульність. Всі основні елементи мають “Плюс” та “Мінус” (папа-мама), що дозволяє легко з'єднати всі елементи димоходу в схеми будь-якої складності, як в пазлі.

 

Труба

Труба є основною частиною систем димовидалення та вентиляції. Може бути одностінною або утепленою, в залежності від того, де буде використовуватись.

Розета

Є декоративним елементом та використовується для закриття отвору в стіні.

Труба-радіатор

Використовується для зняття тепла з димових газів і для збільшення тепловіддачі в приміщення приблизно на 50-70%. Найчастіше використовується з камінами.

Хомут настінний

Використовується для кріплення труби димаря до стіни або стелі. Має функцію регулювання дистанції від стіни до труби.

Трійник

З'єднує горизонтальну та вертикальну лінії димаря під нахилом 45° або 87°. До нижньої частини може кріпитися лійка, ревізія або платформа.

Скоба

Застосовується для кріплення труби димаря до стіни або стелі. Йде в комплекті з кріпильним болтом довжиною 10 см.

Коліно

Використовується для з'єднання труб між собою під кутом 45º або 90º.

Хомут обжимний

Використовується для додаткової фіксації елементів утепленої труби між собою.

Ревізія

Призначена для перегляду стану димаря, а також його чистки. Використовується під трійником або як проміжний елемент по ходу диму.

Хомут під розтяжки

Виконує функцію обжимного хомута та призначений для кріплення труби трьома розтяжками.

Регулятор тяги

Призначений для контролю сили тяги за допомогою зовнішньої ручки та спеціальної заслінки в середині регулятора.

Конус

Захищає утеплювач сендвіч труби від вологи. Найчастіше використовується разом із грибком, дефлектором, іскрогасником або флюгером.

Платформа

Розвантажувальна, настінна, для підлоги, перехідна платформа виконують функцію стартового майданчика та утримують повну вагу конструкції.

Грибок

Захищає внутрішню частину труби від осаду. Монтується на конус або одностінну трубу.

Кронштейн

Монтується під будь-яку платформу і є основною опорою всієї конструкції. Має різні монтажні розміри: від 400 до 1200 мм.

 

Грибок-термо

Найчастіше застосовується у вентиляційних системах. Захищає утеплювач сендвіч труби від вологи.

Прохід перекриття

Використовується при проходженні труби димоходу через перешкоду у вигляді стіни або стелі з легкозаймистих матеріалів, наприклад дерева.

Дефлектор

Збільшує тягу на 20-30%. Виготовляється за розрахунками та кресленнями наукового інституту ЦАП.

Криза

Використовується разом з окапником при проходженні труби димоходу через дах із кутом нахилу від 0° до 45°. Захищає від вологи.

Іскрогасник

Перешкоджає потраплянню розпечених частинок палива на поверхню даху.

Окапник

Закриває отвір між трубою димоходу та кризою. Застосовується для захисту димаря від потрапляння вологи, або як альтернатива розеті.

Флюгер

Захищає від ефекту зворотної тяги та перешкоджає продування.

 

 

На що варто звернути увагу під час вибору?

 

Виходячи з нашого досвіду ми намагалися визначити найважливіші пункти на які потрібно звернути увагу при облаштуванні димаря:

  1. Діаметр труби димоходу.
  2. Товщина стінки металу.
  3. Вибір марки нержавіючої сталі.
  4. Одностінний чи утеплений сендвіч димохід.
  5. Оцинкована або нержавіюча сталь для зовнішнього кожуха сендвіч труби.
  6. Утеплювач та рекомендована його товщина.
  7. Правила монтажу та пожежної безпеки.
  8. Чистка димоходу.

Також слід зазначити, що від правильності вибору буде залежати Ваша безпека, а також термін служби системи, який вимірюється не днями, а цілими роками.

 

 

Діаметр димохідної труби

 

На перший погляд, все здається дуже легким. Діаметр підбирається відповідно до виходу з опалювальної техніки (котла, каміну, печі й т.п.). Однак, радимо Вам читати інструкцію придбаного обладнання, де вказано індивідуальні рекомендації. Наприклад, зустрічаються випадки, особливо в котлах тривалого горіння, коли вихід у котла одного діаметру, наприклад Ø160 мм, а в технічному паспорті зазначено, що для правильної роботи він має бути більшого діаметра, наприклад Ø220 мм. В такому випадку виготовляється перехідник на більший діаметр і димохід робиться згідно з заводським паспортом.

 

Якщо у Вас квадратний або прямокутний вихід, то діаметр Ви можете розрахувати по формулі:

 

Ø = 2xAxB / A+B,

 

де A - ширина, B - висота. Наприклад, вихід із котла А=150 мм, В=100 мм, тоді діаметр дорівнює:

 

Ø = 2x150x100 / 150+100 = 30000 / 250 = 120 мм

 

Важливо! Ні в якому разі не можна зменшувати діаметр від заявленого виробником — це може призвести до зниження тяги, утворенню агресивного конденсату, великої кількості сажі та задимленості в приміщенні.

 

 

Рекомендована товщина металу

 

Заводи пропонують свої вироби різної товщини, виходячи з галузі їх застосування:

  • 0,5 мм — застосовують для вентиляційних систем та з обладнанням на газовому паливі.
  • 0,8 мм — для техніки, що працює на рідкому або твердому паливі.
  • 1 мм — для твердопаливних систем опалення з високою температурою димових газів.

У сендвіч димоходах змінюється тільки товщина внутрішньої труби. Зовнішній кожух завжди товщиною 0,5 мм.

 

 

Вибір марки нержавіючої сталі

 

Для цього необхідно знати галузь застосування, тип опалювального приладу та максимальну температуру його димових газів. З температурою можна ознайомитись в технічному паспорті вашого приладу. Найчастіше використовують такі марки сталі:

 

 

  • AISI 201 - застосовується для витяжки та для будь-яких систем вентиляції з робочою температурою повітря не більше 400°C. Не кислотостійка, тому її не можна використовувати з газовим, твердопаливним або будь-яким іншим схожим обладнанням. Іншими словами — це звичайна харчова нержавіюча сталь. Під час перевірки магнітом він не прилипає, тобто не магнітиться.
     
  • AISI 304 - часто зустрічається і є найбільш використовуваною маркою сталі. Має високу пожежну стійкість та не піддається кислотній ерозії. Використовується з будь-яким газовим, твердопаливним чи будь-яким іншим подібним обладнанням. Призначена для роботи з температурою димових газів не більше 450°C. Не магнітиться.
     
  • AISI 321 - є преміумсегмент та одним з найкращих варіантів для облаштування димоходу у твердопаливних системах. У хімічний склад входить приблизно 5% титану, має стійкість до постійних температурних навантажень до 850°C, а також до різних хімічних впливів та реакцій. Має характерно темно-сірий колір, іноді з сірими прожилками або плямами. Обов'язково рекомендується застосовувати її для монтажу в бані, з розрахунком для високих температур і з метою підвищення пожежної безпеки. Також варто зазначити, що дана марка сталі може витримати загоряння сажі та короткочасні температурні навантаження до 1200°C. Не магнітиться.

 

Важливо! Остерігайтеся підробок і недобросовісних продавців! Деякі індивідууми з метою наживи продають димоходи низької якості, стверджуючи що вони виготовлені з найвищого ґатунку нержавіючої сталі AISI 304 або навіть AISI 321. Звертайте увагу на візуальні відмінності сталі, на відгуки компанії та перед покупкою просіть продавця вислати сертифікат якості від заводу-виробника. І пам'ятайте, хорошу нержавіючу сталь магніт точно не бере!

 

 

Одностінні димоходи

Використовуються для систем вентиляції, прокладання димового каналу в середині приміщення або гільзовки наявного цегляного димоходу. Мають малу вагу, що позитивно впливає на якість монтажу. Іноді використовуються в комбінації з двостінними елементами. Однак слід зазначити, що такі труби не можна прокладати на вулиці та навіть, якщо невелика частина буде виводитись назовні, то вона потребує обов'язковому утепленню.

 

Сендвіч димоходи

Виходячи з назви цей тип димарів складається не з однієї, а з двох труб — одна вставлена в іншу. Між ними знаходиться спеціальний утеплювач, який має негорючу консистенцію. Використовується для облаштування димоходу на вулиці та в приміщеннях з низькою температурою. Таке конструктивне рішення дозволяє зменшити утворення конденсату в трубі та збільшити тягу в зимовий період. У сендвіч димоходах є один недолік — висока ціна, але такі труби дуже зручні, і найголовніше, пожежно-безпечні.

 

Оцинкована чи нержавіюча сталь для зовнішнього кожуха сендвіч димоходу?

 

Звичайно, найкраще вибрати сендвіч труби з кожухом із нержавіючої сталі. Це гарантує більш тривалий термін експлуатації димохідної системи та більш привабливий зовнішній вигляд. Але чому ж тоді заводи пропонують варіанти з оцинкованим кожухом? Відповідь дуже проста — нижча собівартість та відповідно ринкова продажна ціна будь-якого замовлення. Строк експлуатації таких виробів до 5-10 років. Також на строк служби впливає лазерне або замкове з'єднання оцинкованої сталі. Лазерне з'єднання знижує міжкристалітну корозію в місцях зварювання. В Україні тільки завод “Версія-Люкс” виготовляє вироби з таким з'єднанням. Тому, якщо Ви вирішили зекономити, радимо саме цього виробника.

 

Вибір утеплювача та його товщини

 

Найбільш популярним утеплювачем для димарів із нержавіючої сталі є базальтова вата та вермикуліт. Ці матеріали ідеально підходять та відповідають всім стандартам та ГОСТам. Який утеплювач вибрати, вирішує сам покупець, виходячи зі своїх особистих переконань та вимог. Основне завдання утеплювача — знизити утворення агресивного конденсату, сажі та забезпечити хорошу тягу в холодний період року. Стандартна товщина — 3 см, але при індивідуальному замовленні можливе виготовлення труби з товщиною утеплювача 5 см. Таке конструктивне рішення частіше всього застосовують в банях або каркасних дерев'яних спорудах з метою підвищення пожежної безпеки.

 

Характеристики Вермикуліт Базальтова вата
Максимальна робоча температура до 1400°C до 750°C
Зміна властивостей при температурі та вологості ні ні
Виділення шкідливих речовин при впливі температури ні так (фенол)
Деформація або усідання ні ні
Вага на 1 м/куб 65 120

 

 

Основні правила монтажу та рекомендована висота

 

1. З'єднання за стоком конденсату

Більшість котлів економного типу працюють з низькою температурою димових газів, що призводить до утворення великої кількості конденсату, тому навіть на перших метрах димоходу може утворюватись велика кількість вологи. Для одностінної труби це не дуже критично, а от для сендвіч-елементів — попадання конденсату в утеплювач призводить до його руйнування. Саме тому всі вертикальні ділянки монтуються “по конденсату”. Також слід зазначити, що трійники 45° та 87° виготовляють з відводами, які повністю виключають потрапляння конденсату в утеплювач. Під час монтажу необхідно обов'язково застосовувати герметик з вогнестійкістю 1200-1500°C.

2. Регламентовані правила монтажу

 

1. Визначення діаметру димоходу проводиться відповідно розрахунковим таблицям в залежності від типу котла та його потужності, або рекомендацій заводу-виробника (якщо вони наявні). Згідно з проєктом визначається висота і зміщення вісі димоходу від виходу котла.

2. Знизу димохід має опиратися на стартову або проміжну основу (настінна платформа з трикутними кронштейнами).

3. На вертикальних ділянках для розвантаження димоходу кожні 5 м необхідно встановлювати розвантажувальну платформу.

4. Не можна розміщувати стик труб безпосередньо в місці перекриття. Він має бути вище або нижче.

5. Рекомендується встановлювати на вертикальних ділянках настінні хомути через кожні 2,5 м, на горизонтальних або похилих ділянках — кожні 1,5 м. Їх встановлюють також перед коліном та безпосередньо після нього.

6. Не можна навантажувати відводи або закінчення похилої ділянки, тому мають бути змонтовані додаткові проміжні кріплення. Допускається нахил димарів від вертикалі до 30° з відхиленням в сторону до 1 мм при забезпеченні площі перерізу похилих ділянок димоходу не менше перерізів вертикальних ділянок.

7. На горизонтальних ділянках, які не мають перевищувати 2-х метрів, необхідний нахил 20 мм на кожен метр труби. Димовідвідна труба, яка об'єднує опалювальний пристрій з димоходом, повинна мати вертикальну ділянку. Довжина цієї ділянки, що об'єднує труби знизу димовідвідного патрубка опалювального приладу до осі горизонтальної ділянки труби має бути не менше 0,5 м.

8. На димовідвідних трубах допускається не більше трьох поворотів з радіусом заокруглення менше діаметра труби.

9. В місцях, де димохід проходить крізь покриття, передбачений такий елемент як криза — це конусна труба з привареним листом, яка розрахована на відповідний кут нахилу даху 0-15°, 15-30° або 30-45°.

10. Зверху двостінний димохід закінчується конусом. Встановлення на димарях грибків та інших насадок не допускається згідно ДБН В.2.5-20-2001 на території України.

11. Для відводу конденсату димохід повинен бути обладнаний ревізією з люком для очищення та конденсатовідводом. Нижня частина димоходу — ревізія або трійник з конденсатовідводом або заглушкою повинні знаходитись в доступному для обслуговування місці та бути безпечним.

12. Якщо димова труба підіймається більше ніж на 2 метри над дахом, то встановлюються додаткові розтяжки.

13. Під час монтажу димоходу в шахті або цегляному каналі необхідно враховувати, що через кожні 3 метри рекомендується встановлювати на димарі монтажний хомут, який забезпечуватиме його вертикальну рухливість і при експлуатації центрує димохід в шахті.

 

3. Висота димоходу

 

Додаткові індивідуальні рекомендації по висоті Ви можете дізнатися з технічного паспорта Вашого опалювального приладу. Зазвичай це 5-7 метрів.

Зоною вітрового підпору труби вважається простір нижче лінії, проведеної під кутом 45° до горизонту від найвищих точок розташованих поблизу споруд та дерев. У всіх випадках висота труби над прилеглою частиною даху повинна бути не менше 0,5 м, а для будинків зі зміщеною покрівлею (пласким дахом) — не менше 2 м.

Рівень димоходу відносно кінька покрівлі

Підйом рівня димоходу при наявності великих перешкод

 

 

Основні правила пожежної безпеки

 

Радимо, аби монтаж проводив спеціаліст або представник монтажної організації. Від правильного підключення буде залежати, в першу чергу, Ваша безпека, а по-друге, збереження майна. Якщо ж не має такої можливості та монтаж плануєте робити самостійно, то обов'язково ознайомтеся з основними правилами:

1. При проходженні одностінної труби через перекриття з дерева потрібно додати ізоляцію, а на верхній та нижній поверхні встановити азбестоцементний лист, товщина якого не менше 10 мм з металевою манжетою.

2. Мінімальна відстань до дерев'яних перекриттів при сендвіч-димоходах — 200 мм, при одностінних — 500 мм.

3. Відстань від з'єднання труби до перекриття із негорючих матеріалів не менше 50 мм, а з горючих та легкозаймистих — не менше 250 мм.

4. Допускається зменшення відстані з 250 до 100 мм за умови захисту горючих легкозаймистих конструкцій покрівельною сталлю з листом азбесту товщиною не менше 3 мм.

5. Недопустима безпосередня близькість димоходу до легкозаймистих матеріалів і засобів. В таких місцях димохід повинен бути додатково ізольований цегляною кладкою.

6. На котлоагрегатах, які працюють на газовому паливі, та на димохід від них, потрібно передбачити вибухові клапани. Кількість вибухових клапанів, їх розміщення та розміри повинна визначати проєктна організація.

7. Перед запуском димаря в експлуатацію необхідно впевнитися, що всередині не залишилось зайвих речей або частин пакування. Завчасна перевірка димоходу може бути проведена старим відомим способом — за допомогою підпаленого паперу.

8. Для підтримки економної та безперебійної роботи котла необхідно систематично перевіряти та чистити димохід від сажі та сміття. Чистка проводиться спеціалістом не менше двох разів на рік.

Фотографії взяті з інтернету, але це не найгірший результат при порушеннях правил монтажу та пожежної безпеки.

 

 

Рекомендації та засоби для чищення димового каналу

 

Важливим питанням для власника димоходу — як чистити труби, не пошкоджуючи стінки та окремі деталі. Основний бруд, який необхідно чистити — сажа. Якщо занедбати процес очищення, то потім з нею дуже складно справитися. Існує декілька способів очищення:

 

Хімічні речовини — спеціальні порошки та розчини. Перед їх використанням труби необхідно добре розігріти. Потім у вогонь кидають очисні засоби, які пом'якшують сажу та дозволяють їй піднятися разом з димом вверх. Однак є небезпека того, що сажа виявиться важчою та осяде внизу, що може викликати блокування проходу. Часто цей спосіб використовують, коли сажі не багато. Якщо стіни занадто забруднені, то краще спробувати інші методи.
Механічні засоби — дуже проста система. Використовуються спеціальні засоби, а саме щітки, які проникають в середину труби та очищають сажу зі стінок. Необхідно зазначити, що в цьому випадку потрібно забезпечити доступ до труби, облаштувати ревізійний люк. Щітки бажано використовувати пластикові, щоб не наносити механічних пошкоджень сталі.
Народні засоби — іноді допомагають набагато краще будь-яких хімічних засобів. Для цього можна використовувати сіль або картопляну шкірку.
Виклик трубочиста — це, мабуть, найкращий варіант, але звичайно більш затратний з фінансової сторони. Робота в такому випадку буде виконана більш професійно та безпечно.

 

Чистка димарів повинна проводитися регулярно, ні в якому разі не варто відкладати її на потім, адже згодом буде набагато важче очистити труби. Іноді сильне забруднення призводить до повної заміни всієї конструкції. Наприклад, при відсутності своєчасної чистки, накопичена сажа може загорітися, а її температура горіння складає 1100-1200°C, що дуже небезпечно і може призвести до пожежі всього будинку. Будьте обережні та дотримуйтесь правил безпеки.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner